První pomoc
První pomoc při léčbě ortodontickým aparátem
- Co mám dělat, pokud se mi v době mezi kontrolami uvolní na zubu nalepený zámek, kroužek nebo drátek, který je součástí fixního aparátku?
- Co mám dělat, pokud na snímacím aparátku dojde k prasknutí některého z drátků nebo barevné pryskyřičné destičky?
- Co mám dělat, pokud na snímacím aparátku přes pečlivé vyčištění stále zůstávají mapy?
- Co mám dělat, když šroub snímacího aparátku zatuhl a lze s ním špatně otáčet?
Pokud dojde k uvolnění některé součásti fixního aparátu, aparát nemůže fungovat na 100% a je nutné, aby byl co nejdříve opraven lékařem. Proto je nutné telefonicky kontaktovat ortodontistu a domluvit náhradní termín návštěvy. Do doby než se můžete dostavit na kontrolu je možné na uvolněný prvek fixního aparátu aplikovat ochranný vosk, pokud dochází k zraňování sliznice. Uvolněné součásti aparátu je nutné donést s sebou na následující kontrolu.
Pokud dojde k prasknutí některé součásti snímacího aparátu je nutné telefonicky kontaktovat ortodontistu, aby zhodnotil, zda aparát může dále dobře fungovat nebo je potřeba ho opravit. Uvolněné součásti aparátu je nutné donést s sebou na následující kontrolu.
Mapy bělavé barvy zůstávající na aparátku mohou být odstraněny vyčištěním aparátku mýdlem a kartáčkem nebo speciálními tabletami na čištění snímacího aparátku. Tyto čistící tablety si můžete zakoupit v naší ordinaci.
Na částech šroubu se může v průběhu léčby usazovat zubní kámen, který způsobuje jeho zatuhnutí. Šroub je možné (po vyjmutí aparátku z úst a vyčištění) promazat stolním olejem.